İşe Yarar 60 SEO Tekniği

Web sitenizin arama motoru sonuçları arasında üst sıralarda yer almasını istiyorsanız SEO uygulamasına başvurmanız gerekmektedir. SEO, farklı birçok taktiğin doğru şekilde uygulanması sonucunda işe yarar ve istenilen sonucu vermektedir. Gelişen ve değişen teknolojide arama motoru optimizasyonu yapmak için de yeni teknikler ortaya çıkmış ve birtakım eski yöntemleri geride kalmıştır. Şu an SEO için uygulanabilir ve işe yarar 60 ipucu ve taktik bulunmaktadır. Bunlar aşağıda numaralandırılarak açıklanmıştır.

 1. URL yazımında dikkat etmeniz gereken birtakım semboller bulunmaktadır. “#”  sembolünün URL içerisinde yer alması Googlebot’un URL’yi desteklememesine sebep olmaktadır. Bu yüzden URL’lerde “#” işareti kullanılmamalıdır.
 2. Google tarafından uygun görülmeyen durumlardan biri geri bağlantı yani backlink için herhangi bir kurum ya da kuruluşa bağışta bulunuyor olmaktır. Sivil toplum kuruluşları ya da hayır kurumlarına yapacağınız bağış buna örnektir. Bu duruma son verilmesi gerekmektedir.
 3. Site haritası başına 50.000 URL sınırlı tutulmaktadır. Sıkıştırılmış sürüme sahip olmak için 10 MB yerine 50 MB kullanılabilmektedir.
 4. Özellikle yerel aramalar için oldukça önemli olacağı düşünülen emojilerin, Google arama sonuçlarında yer alması da söz konusu. Örneğin kullanıcıların arama kısmında pizza emojisi kullanarak yakınlardaki pizzacıları görüntüleyebilmeleri mümkün olacaktır.
 5. SEO uygulamaları açısından kaliteli içerik üretmenin ne kadar mühim olduğu aşikar. Kaliteli içerik üreterek bunu sürekliliğe uyum sağlayacak şekilde yapmak gerekmektedir. Video içerikler hem içerik hem de sürekliliği sağlayan ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Google, oluşturulan videoyu Google Haritalar listeleri içerisine entegre etmektedir. Bu yüzden yeni video stratejileri geliştirilmeli ve buna bağlı kalınarak süreklilik sağlanmalıdır.
 6. Geri bağlantı diğer adıyla backlink kullanırken seçici davranmak gerekmektedir. Verilen bağlantıların kaliteli ve nitelikli olması öncelikli şarttır. Ayrıca backlinkin kalıcı ve web sitesine trafik getirecek türden olması backlink kullanmak için gereklidir.
 7. SEO uygulamalarının temelini oluşturan anahtar kelime seçimlerinde sesli yanıta da önem verilmesi gerekmektedir. Kullanıcıların sesli aramalarla soracakları soru veya kelime gruplarına ilişkin anahtar kelimelerin analiz edilmesi yararlı olacaktır çünkü dünyada 1 milyardan fazla kişiye sunulan bu özellik mutlaka dikkate alınmalıdır.
 8. Search Console aracılığıyla bağlantıları takip ederek zararlı olanların ayıklanması mümkün.  Ancak Search Console bir hafta geriden gelerek bu işlemi yapabilmekte bu yüzden Ahrefs gibi farklı araçlardan da yararlanılabilir. Gerçek zamanlı olan araçlardan yararlanmak hem hız hem de iyileştirme imkanı kazandıracaktır.
 9. Bağlantıların doğal şekilde oluşmasını sağlamak Google tarafından kitlesel manipülasyon tespitine imkan tanımamaktadır. Bu sayede bağlantıların değerinin düşmesi söz konusu olmamaktadır.
 10. Dizinler üzerinde büyük miktarda bağlantı oluşturmak yerine daha kaliteli dizinlerde yer almak için uğraşılmalıdır. Google+ ve Sarı Sayfalar kaliteli dizinlerde yer alınması için örnek yerlerdir.
 11. Bağlantı oluşturma taktiği olarak bileşen bağlantıları kullanmak büyük bir yanlış. Bileşen bağlantıları marka bilinilirliği stratejisi uygulamasında ve UX deneyimi olarak kullanmak daha yararlı olmaktadır.
 12. İç bağlantı stratejisi oluştururken aynı kelime ve sayfalara bağlantı vermek doğallıktan uzak olmaktadır. Bunun yerine farklı anahtar kelimelere ve sayfalara da yönelmek gerekir. Yani iç link oluşturmada belirli bir anahtar kelime üzerinden gidilmemelidir.
 13. Web sitesi için “https” kullanmak SEO uygulamaları için daha yararlı olmaktadır. “Https” ye geçilmediyse bu konuda uzmanlaşmış kişilerden destek alınması gerekmektedir.
 14. Site hızını ölçmek için çeşitli araçlardan sürekli olarak kontrol sağlanmalıdır. Kullanıcı açısından site hızının 2 ila 3 saniye arasında tutulması ve bu yönde iyileştirme çalışmaları yapılması gereklidir. Google Page Speed site hızı ölçümlemek için kullanılabilen ideal araçlardan biridir.
 15. Yalnızca web sitesi içerisinde içerik üretmek yeterli değil, tam donanımlı bir SEO çalışması için Twitter kartlarının site içerisinde uygun yerlere yerleştirilmesi gerekmektedir.
 16. Web sitesi içerisinde Facebook hesabına yönlendirici bağlantılar bulunmalıdır. Facebook üzerinden içeriklerin nasıl görüntülendiğini görmek için Open Graph gibi çeşitli araçlardan destek sağlanabilmektedir.
 17. Google’ın bilgi grafiklerinde gezi planlama özelliği bulunmaktadır. Özellikle yerel işletmelerin ve seyahat ile ilgili bir web sitesine sahip olanların seyahat rehberi oluşturması fayda sağlayacaktır.
 18. Facebook üzerinden müşteri hizmetleri için gerekli yatırımların yapılması Facebook sohbet özelliğinden ürün veya hizmet satın alım oranlarını arttırmaktadır.
 19. LinkedIn reklamlarının denenmesi ve test edilmesi kullanıcı dönüşlerini arttırmak açısından önemlidir. LinkedIn’de bulunan sponsorlu içeriklerden ne kadar sürede nasıl dönüşler alındığını kaydetmek bu mecrayı kullanmak açısından gereklidir.
 20. Facebook piksel kodu web sitesi içerisine eklendiğinde ziyaretçilerin tekrardan web sitesine uğrama ihtimali artabilmektedir.
 21. Google Ads yeniden pazarlama kodunun ve yeniden pazarlama reklamlarının web sitesinde var olması daha önceden web sitesini ziyaret eden kullanıcıların tekrardan web sitesine dönüş yapabilmesini sağlamaktadır.
 22. Facebook hesabı için 360 derece video özelliğini kullanarak video içerik oluşturmak faydalı olmaktadır.
 23. Facebook kullanan yerel işletmeler live yayınlarını belirli bir konum belirterek yapmalılardır. Coğrafi olarak etiketleme özelliği sayesinde konum dahil etmek ya da konum hariç tutmak oldukça kolaydır.
 24. Alan adı yaşı SEO için oldukça önemlidir çünkü arama sonuçlarında çıkan sıralamayı etkilemektedir.
 25. Web sitesinde marka olarak indekslenmiş olmak gerekmektedir. Marka olarak indekslenemeyen siteler için destek alınması uygun olacaktır.
 26. Web sitesinde bulunan içeriklerin kullanıcı için yeterli olup olmadığı düşünülerek sürekli olarak güncellemek ve yenilerini üretmek gerekir. Arama motoru sonuçları arasında üst sıralarda yer almak kaliteli içerikle mümkün olmaktadır. Ayrıca uzun içeriklerin daha fazla görünür olduğu da doğrudur ancak içeriklerin uzun olması için de gereksiz bilgilere yer verilmemelidir.
 27. Web sitesinde dahili ya da harici olarak bulunan tekrar içerikler kaldırılmalıdır. Yinelenen içeriklere başka sitelerde de yer veriliyorsa site sahibinden kaldırması talep edilmelidir.
 28. Arama motorları müşteri alıntıların oldukça önem veriyor bu yüzden müşterilerin ürün ya da hizmete ilişkin yorum veya paylaşım yapması için site içerisinde uygun zemin hazırlanmalıdır.
 29. Web sitesini ziyaret eden kullanıcıların hangi sayfalarda çıkış yaptıkları tespit edilerek çıkış yapılan sayfalar üzerinde inceleme yapılmalıdır. Google Analytics ve Yandex Metrica çıkış sayfası için verilere ulaşmak için uygun araçlardır.
 30. Google Search Console Search Analytics raporları incelendiğinde düşük sayıda tıklamaya rastlanıyorsa meta açıklamaları üzerinde durulması gerekir.
 31. Web sitesine eski girişli olan içeriklerin hala site trafiğini olumlu etkilediği gözleniyorsa, trafik çeken içeriğe benzer yeni içeriklerin üretilmesi tıklanma sayısını arttıracaktır.
 32. Çift dizine eklenmiş olma durumu içeriğin çoğaltılmasına sebep olabilir bunun için çift dizine eklenip eklenmediği kontrol edilmelidir.
 33. Web sitesinde bulunan her bir sayfa için bir tane H1 etiketi bulunmalıdır bu yüzden bir sayfada birden çok H1 etiketi kullanılmamalıdır.
 34. Sıkça Sorulan Sorular (SSS) sayfalarının yer alması kullanıcı deneyimi açısından önemlidir. Web sitesinde mutlaka kullanıcıya yardımcı olacak bu tür sayfalara yer verilmelidir.
 35. Web sitesini rakip sitelerle karşılaştırmak için PageRank değerlendirme kullanılmamaktadır. Ancak bunun yerine kullanılabilecek Moz Etki Alanı Yetkisi ve Ahref URL Derecelendirmesi gibi SEO araçlarından faydalanılabilir.
 36. SEO çalışmalarına web sitesinin tasarım aşamasında SEO uzmanından destek alınarak başlanması daha verimli olmaktadır.
 37. Web sitesi için oluşturulan içerikte görsel bulunuyorsa görsel için ALT etiketi kullanılmalıdır. Görselle ilgili olan anahtar kelimeleri bu sayede etiketleyerek SEO çalışmasının başarıya ulaşması sağlanabilir.
 38. Web sitesi içerisinde birden çok site haritası olabilir ancak Google’ın belirli bir sayfa için yoğunlaşması isteniyorsa o sayfaya özel site haritası çıkartılmalıdır.
 39. Web sitesi içerisinde bulunan tüm sayfalarda ana sayfaya geçişi sağlayan rel = canonical etiketi yer almalıdır.
 40. Google Search Console kurulduktan sonra web sitesinin hem www hem de www olmayan sürümleri eklenmelidir. Daha sonra hangi sürüm kullanılmaya devam ediyorsa bunun üzerinden kullanıma devam edilmelidir.
 41. Tüm verileri elde etmek isteniyorsa birden fazla alt alana sahip web sitelerinde Google Search Console kullanılarak birden fazla olan alt alanlar yeni bir mülk olarak gönderilmelidir.
 42. Https kullanılmayan web siteleri https’ye geçiş yapmak istiyorsa öncelikle web sitesindeki tüm sayfalarda iç bağlantılar https olarak değiştirilmelidir.
 43. Sonuçları doğru şekilde alabilmek için Google Analytics’e IP adresinin girişi sağlanmalıdır.
 44. Web sitesi için yazılı içerik oluştururken yazım kurallarına ve dilbilgisine dikkat edilmeli bunun için otomatik düzeltici araçlardan yardım alınmalıdır. Yazım ve dilbilgisi yanlışı olan içerikler arama sonuçlarını etkilemese de kullanıcı deneyimini olumsuz şekilde etkilemektedir.
 45. SEO çalışmalarında bir ya da birden çok anahtar kelime üzerine odaklanmak yanlıştır. Bu durum SEO çalışmaları yapan kişiler tarafından suiistimal edilmeye müsaittir bu yüzden alanında uzmanlaşmış kişilerden tam donanımlı bir SEO desteği alınmalıdır.
 46. Yeni içerikler oluşturmak sıralamayı yükseltmeye yardımcı olabilir ancak gereksiz içeriklere yer vermemek gerekir. Yeni içerik üretmek için bloglar en uygun ortamladır.
 47. İçerik oluştururken vektör formatlı resim dosyalarının kullanılması tüm cihazlarda daha iyi görüntü kalitesine ve ölçeklendirmeye ulaşmayı kolaylaştırmaktadır.
 48. İçerik dağıtım ağı (CDN)’ye sahip olmak görselleri barındırmak için uygundur ve web sitesinin hızını arttırmaktadır.
 49. Web sitesi içeriklerinde birbirine çok benzer ürün ya da hizmetten bahsediliyorsa yeni açıklamalar yapmak yerine ortak standart etiketler kullanılmalıdır.
 50. Başlık oluştururken etiketlerin karakter sınırının 60 olduğu unutulmamalı ve buna uygun başlık etiketleri yazılmalıdır.
 51. Meta açıklamalarının uzunluğu cihazdan cihaza değişebilmektedir. Masaüstü için karakter sınırı 160 iken mobil cihazlarda 130’dur.
 52. Anahtar kelime kullanırken tam eşleşmeli kelimeler seçilmesi uygun değildir. Google’ın semantik arama sistemi sayesinde arama terimleri eşleştirilebilmektedir.
 53. İçerik oluştururken anahtar kelimelerin dağılımına dikkat edilmesi gerekir. Anahtar kelime yoğunluğuna dikkat edildiği sürece içerik hem SEO açısından başarılı hem de kullanıcı açısından verimli olmaktadır.
 54. Alan adları seçerken karakter sayısı göz önüne alınmalıdır. 15 veya daha az karakterden oluşan alan adları daha başarılıdır. Çünkü kullanıcılar için akılda kalıcılık daha az karakterden oluşmasına bağlıdır.
 55. Web sitesi içerisinde ürün ya da hizmete ilişkin açıklama yazısında üretici açıklaması kullanılmamalıdır. Bunun yerine kullanıcı ve arama motorları dikkate alınarak yeni açıklamalar oluşturulmalıdır.
 56. Web sitesi trafiğinde beklenmedik bir düşüş söz konusuysa ceza durumu söz konusu olabilir. Bunun takibini sağlamak için e-posta adresi ve Google Search Console kontrolü yapılmalı ve cezanın nedeni öğrenilmelidir.
 57. Web sitesi trafiğindeki düşüşün bir başka nedeni de anahtar kelime kaybı olabilmektedir. Bu durumda rakiplerin içeriklerindeki benzer anahtar kelimelerin sıralamada olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 58. Web sitesinin kurulum aşamasında olanların içeriği oldukça önemsemesi gerekir. SEO çalışmalarından fayda almak için kaliteli içeriğe yatırım yapılmalıdır.
 59. Web sitesi arama motorları vasıtasıyla aranırken tüm varyasyonların bulunduğuna emin olmak gerekir. Zorunlu olarak belirlenen URL adresi gözükse bile diğer varyasyonlar da çalışır vaziyette olmalıdır. Örneğin www ya da www olmayan ve http ya da https şeklinde farklı olarak arama sonuçlarından ulaşılmalıdır.
 60. Google odaklı olarak yapılan SEO çalışmaları Bing ve Yandex gibi diğer arama motorlarında da çoğunlukla geçerli olacaktır. Mobil indekslenme yeniliğine önem vermenin yanı sıra masaüstü sürümüne odaklanmak da gerekmektedir. Çünkü masaüstüne göre optimizasyon SEO çalışmaları için birinci plandadır.

Başarılı SEO taktikleri firmanızın sektörde daha yükseğe çıkması için büyük etkendir. Sizde doğru yönlendirme ve taktikler ile firmanızı SEO alanında başarılı bir yere taşımak istiyorsanız; bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

1 Response

Leave a Reply