Erişilmez Sayfalar Nedir?

Kullanıcıların yaptıkları aramalar sonucunda web sitenizdeki herhangi bir sayfaya erişim sağlanamıyorsa ve arama motorları bu sayfaya erişim sunamıyorsa düzeltilmesi gereken bir problem oluşmuş demektir. Web sitenize ait bir ya da birden çok sayfa için bu problem meydana gelebilmektedir. Bu probleme müdahale edilmesi SEO uygulamasının başarıya ulaşması için oldukça önemlidir.

Arama motorlarının sonuçları arasında web sitenizin aramaya ilişkin sayfasına erişim sağlanamaması, herhangi bir link ile sayfanıza ulaşılamadığı anlamına gelmektedir. Google ve diğer arama motorları web sitesi sayfalarını kullanıcıya sunabilmesi için sayfanın açılır şekilde var olması ve linkinde herhangi bir problem olmaması şartlarına bağlıdır.  Tarayıcının bir sayfadan diğer bir sayfaya gidişinde linki takip etmesi ve XML site haritasında bulunan URL’nin çalışır vaziyette bulunmasıyla gerçekleşmektedir.

SEO Açısından Erişilmez Sayfa Sorunu

Arama motorları kullanıcı aramalarında web sitesine ilişkin herhangi bir sayfayı bulmakta problem yaşayabilmektedir. Bunun temel nedeni erişilemeyen sayfaların arama motoru dizinlerine eklenememesi yani arama motorlarının web sayfasının varlığını kabul etmemesinden kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla arama motoru sonuçlarında SEO çalışmasına uygun şekilde tasarlanmış olsa da belli bazı sayfalara erişmek mümkün olmamaktadır.

Web sayfasının XML site haritasında bulunması SEO açısından arama sonuçlarında kullanıcının karşısına görünür şekilde çıkmasına yeterli değildir. Arama motorları web sayfasını yapısal ve anlamsal olarak değerlendirmeye alamadığı için sayfanın varlığı kabul görmemektedir.

Erişilmez Sayfaların Kısıtlı Sayfalardan Farkı

Erişilmez olarak tanımlanan sayfalar, herhangi bir link vasıtasıyla web sayfasına ulaşmanın mümkün olmadığı ve arama motorlarının bu sayfaların varlığını kabul etmediği olarak açıklanabilmektedir. Erişilmez sayfalara web sitesi içerisinde yer alan herhangi bir sayfadan da ulaşmak mümkün olmamaktadır. Kısıtlı sayfalar ise erişimin mümkün olduğu ancak sayfanın ilerisine gidilemediği web sayfalarıdır. Yani, sayfaya ait herhangi bir link üzerinden kısıtlı sayfaya giriş sağlanabilmekte fakat sayfa içerisinde herhangi bir işlem yapılamamaktadır. Bu tür sayfalarda dahili ya da harici herhangi bir link bulunmamaktadır. Kısıtlı sayfalara ulaşan bir kullanıcı sayfa içerisinde ileri gidemeyeceği için web sitesinin ana sayfasına geri dönmek veya direkt çıkış yapmak zorundadır. Kapsamlı temalar ve şablonlar sayesinde bu soruna sayfa içerisine link koyarak çözüm üretmek oldukça kolaydır. Kısıtlı sayfalara erişen kullanıcı sayfanın herhangi bir yerinde yönlendirici link bulunuyorsa istediği sayfaya ulaşabilmektedir. Kısıtlı sayfaları bulmak ve sorunun çözümünü sağlamak basit bir yöntemdir ancak erişilmez sayfalar için aynı yöntem geçerli değildir.

Erişilmez Sayfalar Nasıl Bulunur?

  1. Sayfaları Taramak

Web sitesine ait sayfaların erişilebilirliği için taranabilir olduğunu denetlemek ve bu sayfaların listesini yapmak gerekmektedir. Tarama işlemini yapmak ve listelemek için SEO araçlarından faydalanmak oldukça yardımcı olacaktır. Tarayıcının arama motorları tarafından bulunabilirliğinin baz alınması gereklidir. Web sitesini taramak için öncelikle ana sayfadan başlanması,  canonical URL kullanması ve http ya da https, www veya www olmayan tercihler ayarlanması şarttır. Web sitesinin tüm sayfaları tarandıktan sonra mevcut sonuçların listelenmesi için Excel kullanılabilmekte, oluşturulan URL’ler kaydedilebilmektedir.

  • Erişilmezliğin Nedenini Bulmak

Erişilmez sayfanın oluşmasında sıkça görülen iki temel neden bulunmaktadır. Bu nedenlerin ortak noktası kopya sayfaların yer alması ve içerisinde yönlendirmeler bulunmasıdır. Web sitesinin versiyonuna uygunsuz bir yönlendirme içeriyorsa erişilmez sayfalar meydana gelmektedir.

  • URL İçeriği

Web sitesinin herkes tarafından erişilir olması istenen sayfalarda http ya da https kullanılması gerekmektedir. Ayrıca www ve www olmayanlar arasından hangisinin uygun olduğu doğru şekilde seçilmesi gerekmektedir. Ana sayfaya erişim için gereken URL’ler bu doğrultuda belirli varyasyonları kapsayacak düzende oluşturulmalıdır. Oluşturulan sayfaların sadece bir URL’ye yönlendirilmiş olması önemlidir. Ayrıca yönlendirme yapılırken yalnızca ana sayfa değil diğer tüm sayfaların kontrolleri gerçekleştirilmelidir. Web sitesi için SSL kullanılırsa eğer yönlendirmelerin “https” üzerine yapılması gerekmektedir. ‘WWW’ ve ‘www’ olmayandan birini seçerken de en başında seçilen üzerinden gidilmesi yani tüm sayfaların aynı formatta olması gerekmektedir.

  • Eğik Çizgi

Web sitesi sayfasına ait URL’de bulunan sondaki eğik çizginin varlığına dikkat edilmesi gerekmektedir. İçerik yazımı aynı görünse bile sondaki “/” çizgisinin eksik ya da fazla yazılması hata ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Sayfaların kontrolü sağlanarak eğik çizgi konusunda düzenleme yapılabilmektedir. Aynı URL’ ye yönlendirilmiş olması dikkate alınması gerekir. Ayrıca. htaccess dosyası kullanılarak bu problemler ortadan kaldırılabilmektedir.

  • Google Analytics’ten Liste Almak

Tarayıcılar yardımıyla erişilmez sayfaları bulmak her zaman için mümkün olmamaktadır. Bu durumda SEO aracı kullanmak işe yaramayacağı için Google Analytics verilerinden yararlanmak gerekmektedir. Web sitesi sayfalarına internet kullanıcıları tarafından erişim sağlanamasa bile Google Analytics üzerinde web sayfalarının kayıtları bulunmaktadır. Web sitesi sayfalarının URL’lerine ulaşmak için “davranış” sekmesine tıklayarak “site içeriği” ve ardından “tüm sayfalar”  seçeneğine girilmektedir. Erişilmez sayfalara ziyaret sayısı çok az olacağı için en az ziyaret edilen sayfaların başta görüntülenmesi seçeneğini işaretleyerek erişilmez sayfalarına ulaşmak mümkün olmaktadır. Google Analytics tarafından sunulan verilerin kapsamlı olması isteniyorsa tarih seçeneği ile gösterilen sayfaların genişletilebilmesi mümkündür. Google Analytics’in tüm verileri toparlaması uzun sürebilmektedir. Ancak verilerin listelenmesi yapılırken herhangi başka bir işlemin yapılmaması gerekir çünkü tarayıcıda problem oluşması muhtemeldir. URL’lerin yüklenme işlemi tamamlandığında Google E-Tablolar seçeneğiyle dışa aktarma işlemi yapılabilmektedir. Dışa aktarılan veriler Excel dosyasına girilerek URL şekline dönüştürülmelidir. URL şekline dönüştürmek için sütun eklemesi yapılmalı ve =concat() formülü girilmesi yeterlidir.

  • Erişilmez URL’leri Tanımlamak

Erişilmez URL’lerin tespitini yapmak için taranmış olan URL listesi ile Google Analytics tarafından aktarılan URL verilerini karşılaştırmak gerekmektedir. Bu karşılaştırmayı yaparken Excel üzerinde E sütununa =match(D2,$A$2:$A$11,0) formülü yazıldığında yapılacak olan işlem hızlandırılmaktadır. Karşılaştırma sonucunda herhangi bir eşleşme bulunursa formül ilgili aralıkta belirli bir rakam ortaya çıkartacaktır ancak eşleşme yoksa #N/A ibaresi elde edilmektedir. Son olarak #N/A ibaresine sahip tüm satır aralıkları listelenerek erişilmez sayfaların hangileri olduğu ayrı bir dosyaya aktarılmalıdır.

  • Erişilmez Sayfalar İçin Diğer Çözümler

Erişilmez sayfaların ortaya çıkartılması için yapılan tarama ve Google Analytics’ten veri toplama işlemleri haricinde kullanılabilecek birtakım araçlar bulunmaktadır. SEMrush, Raven Tools, Ahrefs ve Moz Link Explorer gibi araçlar URL bulmakta yardımcı olabilmektedir. Bu araçların kullanımı sırasında neredeyse hepsi herhangi bir sayfayı bulabilmek için sayfayı taramak istemektedir. Bu yüzden bu araçlar yalnızca erişilmez sayfaların URL’sini bulmak için kullanılmamaktadır. Erişilmez URL bulmak için URL’lerin sunucu üzerinden aktarılması daha doğru sonuçlar vermektedir. Ayrıca erişilmez URL’leri en doğru şekilde ayıklamak için Google tarafından sağlanan Search Console aracını kullanmak daha faydalı olmaktadır. Search Console kullanırken erişilmez URL’ler için Araman Analizi raporuna bakılması gerekmektedir.

Erişilmez sayfaların site haritasında yer almamaları söz konusuysa arama motorlarının indeksinde bulunmayacaktır ve bu durum SEO açısından problem oluşmasına neden olacaktır. Bu problemin ortadan kalkması için yukarda sayılan yöntemlerin uygulanması SEO açısından oluşan sorunların engellenmesine faydalı olmaktadır. Erişilmez sayfalar tespit edildiği takdirde sorunun nerede olduğunu anlamak ve çözüm üretmek daha kolay olacaktır.

Sizlerde bu şekilde erişilmez sayfalar konusunda sorun yaşıyorsanız firmamızla iletişime geçerek çözümleyebilir. SEO konusunda başarılı adımlar atabilirsiniz.

Leave a Reply