SEO Nedir? Ne İşe Yarar?

SEO kısaltması İngilizce “Search Engine Optimization” kelimelerinden oluşmaktadır. Türkçe karşılığı ise arama motoru optimizasyonudur. SEO, herhangi bir web sitesini arama motorlarının daha kolay algılayabilmesi ve yapılan spesifik aramalarda kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için oluşturulan sistemdir.

Dijital Pazarlamada SEO Hizmetinin Önemi

SEO hizmeti dijital pazarlamada olmazsa olmazların başında gelmektedir. Günümüzde markaların ürün ya da hizmetlerini hedef kitlelerine sunmaları için en çok tercih edilen platform internet haline gelmiştir. İnternet ortamında sunulan ürün veya hizmet kadar sunuş tarzı yani kullanıcıya nasıl ulaştığı da önemlidir. Bu yüzden markalar kendi web siteleri için gerekli tüm iyileştirmeleri yapmakta ve hedef kitlesine ulaşmak için arama sonuçları arasında en üst sıralarda yer almak istemektedir. Arama sonuçları arasında en üst sıralarda yer almak, web sitesinin daha fazla tercih edilmesini sağlamakta ve web sitesi trafiğini arttırmaktadır. Bu sayede web sitesini ziyaret eden kullanıcılar ürün veya hizmetten yararlanmak istemekte, böylece markanın satışları olumlu şekilde etkilenmektedir.

Dijital pazarlamaya yönelmiş herhangi bir web sitesine SEO çalışmaları düzenli olarak uygulandığı takdirde, marka olumlu sonuçlarını günden güne artacak şekilde alacaktır. Arama sonuçları arasında üst sıralarda yer almak yalnızca tıklanmayı değil, tıklanma sayısının fazlalığı sayesinde birçok getiriyi sunmaktadır. Örneğin web sitesinde reklamlara yer vererek fazladan reklam geliri elde edilmiş olunmaktadır. Reklam veren firmalar web sitesi trafiğine göre değerlendirme yaptıkları için daha fazla tıklanan siteleri tercih etmektedirler. Ayrıca üst sıralarda yer almak doğrudan hedef kitleye ulaşılmasını sağlayacağı gibi potansiyel müşterilere erişilmesini de sağlamaktadır. Bu sayede hem satışlar hem de marka bilinilirliği artacaktır.

SEO Hizmeti Gerekli Midir?

Web sitesine sahip herhangi bir marka ya da kurumsal firmalarda SEO hizmeti oldukça büyük önem taşımaktadır. Dijital ortamda varlığını belli etmek, kullanıcılara hizmet sunmak veya satın almaya yönlendirmek için SEO çalışmaları yapılmaktadır. SEO çalışması, içeriğinde birçok teknik bilgi bulunduran ve emek gerektirdiğinden dolayı uzmanlar tarafından yapılması daha uygundur. SEO danışmanlığı yapan firmamız sizin yerinize web siteniz için SEO çalışmalarınızı yürütebilmekte ve en uygun şekilde müşterilerinize sunabilmektedir.

Leave a Reply