İyi Bir Domain Bulabilmek İçin İpuçları

Firmalar, kişisel bloglar ve daha birçok internet sitesi için olmazsa olmazların en başında domain gelmektedir. Çünkü alan adları ilk izlenimi yaratan ve aynı zamanda içeriğin konusunu ve temasını ziyaretçilere daha tıklamadan sezdiren bir özelliğe sahiptir.

1984 yılında ortaya çıkmış ve günümüzde en çok kullanılan alan adı uzantısı .com’dur. ve günümüzde yaklaşık 130 milyon civarında .com uzantılı alan adı bulunuyor. Tabi ki bu yeni alan adı almak isteyen bireyleri de bir hayli zor bir duruma düşürüyor

Diğer domain uzantılarını da hesaba kattığımızda bu sayı katlanarak yükselmekte ve yeni alan adı almak isteyenlerin binlerce kez sorgulama yapıp boş bir alan adı bulmaya çalışmalarına yol açmaktadır.

Özellikle 3 ve 4 harfli domainlerin artık hiç olmadığını varsaydığımızda, yeni bir web sitesi kurmak isteyen birey veya kuruluşların bu konuda çok fazla kafa yormaları gerektiği aşikardır.

Fakat bu durumu kolaylaştırmak için birkaç ip ucu mevcuttur. Bunları dikkate aldığınızda alan adı almak için harcadığınız zamanı bir hayli azaltacağınız kesin.

Aklınızda ki Alan Adını Ekler Ya da Ek Kelimelerle Destekleyin

Kolay ve etkileyici bir alan adı almanın zorluğu azımsanamayacak kadar fazladır. Saatlerce, günlerce hatta haftalarca projenizi en iyi şekilde lanse edebilecek bir domain adı arayış süreci vardır. Bu durumdan kurtulmanın en etkili ve en popüler yollarından biri ise temel domain adına ek ya da ek kelimeler vererek aklınızdaki domaine en uygun ve en yakınını satın almak olacaktır.

Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse, domain.com adlı bir alan adı almak istiyorsunuz ve bu alan adı dolu diyelim, o zaman; domainonline.com, mydomain.com, superdomain.com, domainx.com gibi ek veya ek kelimeler ile temel domaini yansıtan isimler alabilmeniz kolaydır.

Bu ekleri türetirken oldukça yaratıcı olmanız gerektiği gerçeğini asla aklınızdan çıkarmamalısınız.

Farklı Uzantıları da Gözden Geçirin

Bir web sitesini kuracaksınız illa .com uzantılı bir domain adresi almanıza gerek yoktur. .com bilinen ilk domain uzantısı olmasına rağmen, bilinirlilik haricinde herhangi bir ekstrası mevcut değildir.

Bu sebeple; .net, .co, .news, .org, gen.tr gibi bir çok uzantı bulunmaktadır. Ayrıca bu uzantıların bir kısmı işinizle alakalı bir parçayı tamamlayabilir.

Mesela;

moda.istanbul (.istanbul uzantısı)

haber.news (.news uzantısı)

iyiyiz.biz (.biz uzantısı)

gibi bir birbirini tamamlayan domainler alabilmeniz mümkündür. Bu tip domainler ilgi çekici olmalarının yanı sıra, istediğiniz ham domaini alabilme şansınızı da oldukça artıracaktır. Bu sebeple mutlaka bu farklı domain uzantılarını değerlendirmelisiniz.

Kesinlikle Karamsarlığı Kapılmayın

Domain alanında birçok güzel isim alınmış olmasına rağmen her ay milyonlarca yeni domain kaydı yapılmaktadır. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise dillerinde canlı olması ve sürekli gelişerek kendini yenilemesidir.

Henüz trend olmamış ya da değişime uğramamış birçok kelime olabilir. Bu sebeple iyi bir domain kayıt etmek ve başarılı olmak istiyorsanız mutlaka iyi düşünmeli, zaman ayırmalı ve acele etmemelisiniz. Hızlıca verebileceğiniz bir domain kararı web sitenizin tarihi boyunca kullanılacak olduğundan dolayı beğenmediğiniz taktirde değiştirmeniz ve vazgeçmeniz çok zor olacaktır.

Ancak bu sayede özgün ve özel bir alan adı keşfedebilir, projenize entegre edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken sektörel olarak sitenize en uyumlu gövde anahtarı belirlemek ve daha sonrasına ekler ve uzantı tercihleriyle en yakın alan adına sahip olabilmek.

Bu aşamada sizlere bahsettiğimiz yöntemleri detaylıca inceleyebilir, alan adı fikrinizin olgunlaşmasına fırsat verebilirsiniz.

Leave a Reply