E-Ticaret Sitelerinde Dikkat Edilmesi Gereken SEO Taktikleri

İnternet üzerinden ticaret yapan bir işletmenin ayakta durup, işletmesini devam ettirebilmesinin en etkili taktiklerinden biri SEO dünyasında varlığını kanıtlamasıdır. Birçok E-Ticaret sitesinin kullandığı taktikler ile bir yere kadar gidilebilmektedir. Ancak sonrası için rekabet ortamında olunduğu unutulmadan yeni şeyler keşfedilmeli, teknikler geliştirilmeli ve sizlere sonuç verecek yeni şeyler bulunmalıdır. E-Ticaret siteniz için ilk yapmanız gereken öncelikle temel SEO tekniklerinden başlayarak, üzerine birer birer koyarak sağlam bir şekilde geliştirilmesidir. Bilinen temel SEO teknikleri; anahtar kelime kullanma, ürün sayfalarının optimizasyonunu sağlama, görsel alt etiketlerinin girişi ve bloglamadır.

Dikkate alınan temel SOE teknikleri ile de rekabet ortamına girebilirsiniz. Sadece stabil bir şekilde devam etmenin yanı sıra daha fazlasını yapmak istediğiniz takdirde daha özgün stratejiler geliştirerek, ilerlemeniz gerekmektedir. E- ticaret satışlarınızı güçlendirebilmek için bu yazımızda yer alan taktikleri göz önünde bulundurarak, uygulamasını yapabilirsiniz. Bu şekilde işletmeniz stabil halinden çıkarak, daha güçlü ve adından söz ettiren bir hale gelecektir.

 

Kategori ve Ürün Listeleme Sayfalarını İyileştirme

Ön plana çıkmanın SEO açısından değerlendirildiğinde en başarılı yollarından biri de kategori ve ürün sayfalarının anlaşılır, kullanıcıları doğru şekilde yönlendirecek niteliklere sahip olmasıdır. Sayfaları iyileştirmedeki en önemli hedefler; ana sayfa veya açılış sayfasından linkler vermektedir. Bu şekilde sitenizi ziyaret eden kullanıcılar tüm sayfalarınızı kolay bir şekilde bulabilecektir. Kategorilerinizi oluştururken mutlaka bulunduğunuzu sektöre yönelik başlıklar seçmenizde etkilidir.

Özel Kampanyalar İçin Takvim Oluşturma

Birçok kişi genellikle hafta sonlarında kendilerine vakit ayırabilmektedir. Bu nedenle hafta sonlarını siteniz için değerlendirebilirsiniz. Her Cuma günü sitenizin blog içeriklerini ekleyerek, site ziyaretçilerinizin yeni içerikler görerek, daha sık ziyaret etmelerini sağlayabilirsiniz. Düzenli olarak yapacağınız özel içerikleri eklemek için takvim oluşturmanız, beklentileri karşılayarak memnuniyet sağlamada etkili olacaktır.

Ürün Açıklamalarını Özgünleştirme

Dikkat etmeniz gereken en önemli kural; üreticinizden gelen ürün açıklamalarınızı kullanmamanızdır. Bu açıklamaların kullanımı birebir kopya olacağından ve markanızın dili ile uyuşmayacağından dolayı ziyaretçilerinizi rahatsız edecektir. Ürün açıklamalarının tümünün markanıza özgün ve ilgi çekici şekilde yazılması yapabileceğiniz en etkileyici SEO taktiği olacaktır.

Ürün Değerlendirmelerine Önem Verme

E-Ticaret sitesi kurduğunuzda önem vermeniz gereken diğer unsurlardan biri; ürünlerinizin değerlendirmelerine dikkat etmenizdir. Yapılan ürün değerlendirmeleri arama motoru sonuçlarında size ait olan sayfaların daha öncelikli ve daha çok çıkmasını sağlamaktadır. Bu şekilde daha önce çıktığınız tüm değerlendirmeler müşterilerinizin dikkatini çekecektir. Dikkat çeken her site gibi sizin siteniz daha çok ziyaret edilecek, görüntülenme oranı artacaktır.

Ürün değerlendirmesi için yapmanız gereken sattığınız tüm ürünlerle ilgili değerlendirme sayfalarının boş kalmamasını sağlamanız ve düzenli olarak takip etmenizdir. Bunu takip ederken yapabileceğiniz en kolay yollar; ürününüzü satın alan kişiye satın aldığını günden sonra takip e-postası göndererek, değerlendirme talebinde bulunmanızdır. Bu şekilde yaptığınız dönüşlerle binlerce yorum kazabilirsiniz.

Müşterilerinizi çok yormamak ve sıkmamak adına sade, kısa ve öz değerlendirme anketleri hazırlayarak, soru-cevap şeklinde de yorumlar alabilirsiniz. Böylelikle ürünlerinize yorum almanız daha kolay hale gelecektir.

Video Çekimi İle Ürün Tanıtımı Yapma

Ürün tanıtımı yaparken metin içerikleri yanı sıra video kullanımını öne çıkarmak; kullanıcı deneyimini daha fazla ön plana çıkaracağından dolayı ürünlerin daha ayrıntılı ve yerinde inceleme fırsatı sunacaktır. Ürünlerinizi her açıdan gösteren bir video hazırlamanız özgün ve dikkat çekici bir tanıtım ortaya koymanızı sağlayacaktır. Metin içeriklerinin yanı sıra popüler video siteleri ve arama motorları sonuçlarında video bölümünde çıkmanız da müşterilerinizin dikkatini çekecektir.

Müşterilere Özel Kupon Gönderimleri                                  

Özel kupon gönderimleri müşterilerinizi her zaman mutlu edecek seçenekler arasındadır. Mutlu müşteri E- Ticaret sitenize gelerek tekrar alışveriş yapmayı tercih edecektir. Özel teklifler sunan kuponlarınızı popüler kupon paylaşım forumlarında veya sitelerinde paylaşabilirsiniz. Bu şekilde uzun bir zaman harcamadan daha fazla müşteriyi sitenize yönlendirebilir ve link alabilirsiniz.

Kategori ve Ürün Listeleme Sayfalarını Özelleştirme

Kategori ve ürün listeme sayfalarınızı özelleştirirken, ürünlerinizi ön plana çıkarmak ve ürünleriniz ile ilgili olarak blog yazıları yazmak SEO konusunda size büyük katkı sağlayacaktır. Sitenize giren ziyaretçileriniz bu şekilde aradığı ürüne en hızlı şekilde yönlendirilecektir. Bulunduğunuz sektörde öne çıkarak, aktif bir şekilde çalışmak için bu alternatiflere dikkat ederek, yönlendirmelerinizi net olarak yapmanız önemli olacaktır.

Bu yazımız SEO teknikleri konusunda E-Ticaret sitenizin daha fazla güçlenmesini, arama motorlarında ön plana çıkmasını sağlayacaktır. Sizlerde belirttiğimiz taktiklere önem vererek, sitenizi üst sıralara taşıyarak başarılı olabilirsiniz.

Leave a Reply